Masný skot plemene HIGHLAND
Původ extensivního atraktivního plemene masného skotu Highland, Skotský náhorní skot, sahá do dob Keltů na území severozápadní Vysočiny Skotska. V dnešní podobě se chová přinejmenším již od 18.století. Díky konzervatizmu tamních chovatelů nebylo ovlivňováno moderními postupy, tzv. šlechtěním a křížením, a zachovalo si tudíž svoje přirozené vlastnosti a instinkty. Můžeme ho považovat za jakousi genetickou rezervu skotu.
Skotský náhorní skot je robustní plemeno menšího rámce s kompaktní stavbou těla. Charakteristické jsou dlouhé, vyčnívající rohy na krátké huňaté hlavě. Hruď je nápadně hluboká, nohy krátké. Záda jsou poměrně dlouhá, široká a přímá.
Lehce vzestupná linie mezi pánví a ocasem usnadňuje otelení. Hruď, lopatky a záda jsou výrazně osvaleny. Méně výrazné osvalení kýt je pro plemeno Highland typické a je další výhodou pro snadnější otelení.
Typická je dlouhá hustá srst, i na hlavě. Kštice skotského náhorního skotu má důležitou úlohu. V zimě chrání oči před silným větrem, deštěm a sněhem a v létě poskytuje ochranu před hmyzem, který by mohl do očí zanést infekci (IKK)
Na rozdíl od ostatního dobytka má skotský náhorní skot dvojí srst. Chundelatá vnější srst může být dlouhá i 30 centimetrů. Je dobře promaštěná, a proto odpuzuje déšť a sníh. Pod ní je měkká, huňatá srst, která pomáhá udržet teplo, jejich srst se v podstatě nedá namočit. Díky husté srsti se jim dobře daří v horském terénu bičovaném prudkými dešti a ledovým větrem, kde by žádný jiný skot nepřežil.
Pokud je v létě velké vedro a sucho, svůj teplý „kabát“ shazují. S příchodem sychravého počasí jim zase narůstá nový.
Existuje několik barevných rázů tohoto plemene, nejrozšířenější je červený (zrzavý), dále brindle (žíhaný červenohnědý), ale i černý a naopak blond (světlý), vzácněji dun (šedobéžový) a výjimečně bílý.
Výška v kříži u dospělých krav se pohybuje mezi 110-130 cm, váha mezi 400-580 kg. Dospělý býk měří v kříži okolo 120-140 cm a hmotnost má mezi 650-800 kg.
Zvířata umějí rohy využívat jako nástroj k drbání míst, na která by si jinak nedosáhla. Jako zbraň je zpravidla nepoužívají, ale jsou si své přednosti vědoma, o to jsou klidnějším plemenem.
Zvířata plemene Highland jsou vývojově zařazena mezi plemena pozdní. První otelení se doporučuje ve věku tří až čtyř let. Zato se krávy dožívají podstatně vyššího věku než u jiných plemen. Jedna kráva je během života schopna porodit i osmnáct telat. Býčci se do plemenitby vybírají jednoroční až dvouletí. Při menším počtu krav ve stádě se dají do plemenitby využít přibližně od stáří osmnácti měsíců. Velmi cennou vlastností jsou bezproblémové porody a vynikající mateřské vlastnosti. Porody probíhají ve stádě bez lidské asistence.
Narozená telata jsou samostatná a do několika hodin po porodu sají mateřské mléko. Telata zůstávají pod krávou nejméně osm měsíců nebo i déle, do doby, než se krávě narodí další tele. Doporučuje se mladé býčky dát od stáda, a tím odloučit od krávy o něco dříve, tak v osmém až desátém měsíci, aby se zabránilo nechtěnému zabřeznutí mladých jalovic ve stádě. Přírůstky mladých zvířat v letním období se pohybují kolem 1 kg denně. V zimním období se přírůstek vlivem sníženého metabolismu snižuje, ze stejného důvodu si zvířata v zimě vystačí s menší krmnou dávkou.
Zvířata jsou na pastvě klidná. K tomu jistě přispívá i přítomnost plemenného býka ve stádě. Inseminace se vzhledem k obtížnému zjišťování říje u tohoto plemene nedoporučuje. Není ani žádoucí vzhledem ke snaze zachovat plemenu přirozený instinkt.
Ovce často ničí vegetaci tím, že pojídají kořeny a mladé výhonky, to skot ale nedělá. Skotský náhorní skot dokonce zlepšuje kvalitu chudé pastviny. Pomocí dlouhých, silných rohů a širokého čumáku ji zbavuje nechtěných křovin (nebo i metlice na mokřadech), kterých by se jiný skot ani nedotkl. Díky takovému důkladnému „úklidu“ může znovu vyrůst tráva a stromy. Výhodou menšího rámce Skotského náhorního skotu je i možnost vypásání mokřadů, kde údržba stroji není možná. Rovněž pak na strmých svazích, kde by větší zvířata strhala drn.
To, že má tento skot dvojí huňatou srst, představuje další velkou výhodu. Jelikož k udržení tepla nepotřebuje vrstvu tuku navíc, jeho maso obsahuje na rozdíl od jiného hovězího masa méně tuku a cholesterolu a zároveň víc bílkovin a železa. K tomu, aby se dosáhlo tak vysoce kvalitního masa, není zapotřebí nákladného dokrmování a tudíž se obejde i bez rizika ohledně pesticidů či genetické modifikace. Jejich potravou je tráva na pastvě v létě, seno nebo senáž v zimě, voda a mateřské mléko u telat do doby odstavu v jejich cca. 8-10 měsících. Jediné, co je potřeba zvířatům nabídnout jsou minerální lizy, především selen v nich, v ekologickém zemědělství navíc jen minerální lizy, které jsou pro ekologický chov certifikovány.
Rozdíl v kvalitě mezi ekologickými a konvenčními potravinami spočívá především v jejich vitalitě dané kvalitou celého produkčního systému. V ekologickém zemědělství už nejde o to, jak dosáhnout co nejvyšší užitkovosti zvířat a tím i co nejvyšších tržeb, ale snahou je zabezpečit optimální podmínky systému chovu tak, aby zvířata mohla dosáhnout maximálního zdraví a pohody na základě svých vlastních vnitřních schopností a nikoliv díky používáni antibiotik a syntetických krmných doplňků. Konzumace takto ekologicky produkovaného masa má bezpochyby pozitivní vliv i na zdraví člověka. Pro tento způsob chovu je plemeno Skotského náhorního skotu (Highland-Cattle) ideálně předurčeno.
Skotský náhorní skot je plemenem zcela nenáročným, vhodným i do tvrdých horských podmínek. Postačí mu skromná pastva. Celoroční volný pohyb v přírodě, na který jsou zvířata vzhledem k způsobu chovu po staletí zvyklá, příznivě ovlivňuje jejich otužilost a zdraví.
Zvlášť ceněné vlastnosti plemene Highland
- Extenzivní plemeno, nenáročnost,
- jednoduché porody,
- výborné mateřské vlastnosti,
- malý rámec – údržba krajiny bez její devastace,
- celoroční pastva bez nároků na stavební zázemí,
- vhodné i do horských podmínek,
- nepřešlechtěnost = zdraví,
- vysoká kvalita masa, blížícího se zvěřině
- vzhledově velice atraktivní plemeno
Ovce Suffolk
Chov ovcí byl v roce 2020 zrušen z důvodu malé poptávky po skopovém.